poniedziałek, 13 czerwca 2016

Le Corbusier. Francuski wizjoner



Wiecie, że życie ma zawsze rację, a architektura się myli - Le Corbusier 

Le Corbusier, a dokładniej Charles-Édouard Jeanneret-Gris, urodzony 06.10.1887, był pionierem stylu modernistycznego i najbardziej wpływowym architektem pierwszej połowy XX wieku. Podstawowym założeniem jakim się kierował było założenie - "słońce, przestrzeń i zieleń" połączone z pięcioma filarami modernistycznego stylu.

Architekturą zaczął interesować się we wczesnych latach swojego życia, chodź jego kariera nakierunkowywana była na grawerstwo, pierwszy dom zaprojektował mając zaledwie 18 lat.



Wybrane projekty Le Corbusiera



Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp (Francja) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Le Corusier. W swoim życiu zaprojektował on niewiele kościołów, a ten uznawany jest za najwybitniejszy przykład XX-wiecznej architektury sakralnej i wciąż przyciąga liczne tłumy turystów.






Willa la Roche lub inaczej Maison La Roche to jeden z najsłynniejszych domów jednorodzinnych zaprojektowanych przez Le Corbusiera i Pierre'a Jeannereta (kuzyn drugiego stopnia) w latach 20'. Przy okazji tego projektu Le Corbusier zaprojektował swoją pierwszą w życiu kolekcję mebli.




Willa Savoye w Poissy jest jednym z najsłynniejszych projektów tego architekta i najlepiej odzwierciedla zasady pięciu punktów nowoczesnej architektury:
  1. uniesienie budynku na słupach ponad poziom terenu
  2. wolny plan
  3. wolna fasada
  4. wstęgowe okna
  5. płaski dach lub ogród na dachu.




Projekt LC-1 tzw. "krzesło reżyserskie", mebel posiadający wygląd wykorzystywanych na planach filmowych siedzisk. Składa się ze stelaża (chromowana stal) oraz skórzanego siedziska. Projekt sprawdzający się w przestrzeniach biurowych i mieszkalnych.




Szelong LC-4 z regulowanym oparciem. Tak jak poprzedni projekt składa się ze stelażu i skórzanego siedziska, dodatkowo posiada podgłówek w formie wałka.



To tylko wybrane projekty z bogatego w sukcesy i przełomowe pomysły życia Le Corbusiera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz